Kolorowy Uniwersytet

To już szósty i niestety ostatni wykład na Kolorowym Uniwersytecie.  Dobiega końca nasza przygoda z nauką na poznańskiej uczelni. Przed nami jeszcze tylko Absolutorium!.

Ostatnie spotkanie odbyło się w pięknej i nowoczesnej hali sportowo – widowiskowej Studium Wychowania Fizycznego i Sportu na Morasku. Temat wykładu brzmiał: Sport i zabawa. Zanim jednak rozpoczął się wykład „dorosły” – głos zabrała młoda studentka Klaudia, która wygłosiła pogadankę nt. chomików. Dziewczynka opowiedziała skąd pochodzą chomiki i jakie są ich gatunki; kiedy trafiły do Polski i do czego były wykorzystywane. Opisała także wygląd chomika i podała wiele ciekawostek związanych z tymi miłymi zwierzątkami. Prelegentce asystował brat, który opiekował się żywymi okazami chomików. Zwierzęta wzbudzały duże zainteresowanie szczególnie wśród najmłodszych  studentów.

„Dorosły” wykład poprowadził dr Jan Strugarek. Wspólnie ze studentami zdefiniował, czym jest aktywność fizyczna i jakie są metody badania intensywności ruchu. Następnie, przedstawił reprezentanta Polski w lekkoatletyce – Artura Ostrowskiego, studenta UAM. Podczas krótkiej rozmowy przeprowadzonej w formie wywiadu, młody sportowiec opowiedział jak został lekkoatletą, jak wyglądają  jego treningi i jaką stosuje dietę.  Artur jest zdobywcą V miejsca na Mistrzostwach Świata Studentów w Chinach. Jest także rekordzistą Polski w biegu na dystansie 1500 m.

Na zakończenie tego spotkania organizatorzy przygotowali niespodziankę. Grupa studentów – w tym czworo z naszej szkoły, mogło sprawdzić się w wytrzymałościowym biegu z mistrzem na dystansie 600 m. Okazało się, że zadanie to  nie było wcale proste. Wprawdzie bieg ukończyli wszyscy, ale z kondycją u niektórych studentów nie było najlepiej.

Kolejnym sportowcem, z którym spotkali się studenci, był Aleksander Michalski – łucznik. Podobnie jak jego kolega, opowiedział o swojej pasji sportowej. Zademonstrował sprzęt, którym się posługuje, a następnie pokazał swoje umiejętności strzeleckie. Trafiając celnie do balonów i tarczy, każdorazowo wzbudzał entuzjazm wśród widowni. Nasza wizyta na Morasku zakończyła się spacerem po obiektach sportowych.

Zajęcia sportowe kończą wprawdzie nasze spotkania na Uniwersytecie Poznańskim, ale nie kończy się nasza przygoda z nauką. Realizowany Program ARISS to  szansa jej ciekawej kontynuacji .

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: