Spotkanie z Rafałem Przybyłą

Pan Rafał Przybyła to kolejny gość, który pojawił się w Ostrowie Wielkopolskim na zaproszenie  Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców SP3POW. Podobnie jak dr Andrzej Kotarba, przybył do nas z Warszawy, z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

PanRafał  Przybyła jest  specjalistą z Laboratorium Robotyki i Mechatroniki Satelitarnej. Zaproszony został jako gość specjalny na rozstrzygnięcie konkursu  ELEKTRONIK, który już po raz 13 został przeprowadzony w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Tegoroczny konkurs nawiązywał do realizowanego w ZST Programu ARISS (w którym oczywiście uczestniczy również nasza szkoła),  a  przyświecała mu sentencja filozofa Seneki: Droga do gwiazd nie jest prosta z Ziemi.

 Pan Rafał Przybyła wygłosił wykład nt. Polska w badaniach kosmicznych. Przybliżył licznie zebranym gościom, jaki jest wkład Polski w badania kosmosu oraz jak w tej dziedzinie przebiegała współpraca  Polski z byłym ZSRR. Dowiedzieliśmy się także, dlaczego kosmodromy znajdują się w pobliżu równika; jaki jest związek kwazarów z giełdą (!) oraz czym jest astrosejsmologia.

 Niezwykłym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja prac konkursowych. I tu nie zabrakło kosmicznych akcentów. Praca ucznia ZST z klasy IV, Przemysława Kuczy Samolot FPV oraz Odbiornik satelitarnych zdjęć meteorologicznych –  Dawida Mądrzaka i Marcina Perlińskiego z klasy II, były tego potwierdzeniem.

Dużym zainteresowaniem naszych uczniów cieszył się AIRHOCKEY oraz Pojazd do zadań specjalnych.

 Po oficjalnym zakończeniu  uroczystości uczestnicy „arissowcy” zostali zaproszeni na dodatkowe spotkanie z Panem Rafałem Przybyłą, podczas którego dowiedzieli się,  jak wykorzystywane są technologie kosmiczne na Ziemi. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zadawania pytań, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi.

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: