Spotkanie z dr Andrzejem Kotarbą

W piątkowy poranek, 30 marca br. mieliśmy zaszczyt powitać w naszej szkole niecodziennego gościa – dr Andrzeja Kotarbę, pracownika naukowego Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Nasz Gość przyjechał z Warszawy na zaproszenie Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców SP3POW.

Pan dr Andrzej Kotarba z wykształcenia jest klimatologiem, specjalizującym się w analizie naukowej zdjęć satelitarnych. Jest także redaktorem naczelnym czasopisma popularno-naukowego  ASTRONAUTILUS, poświęconego w całości zagadnieniom astronautyki oraz dziedzin pokrewnych.

Doktor Kotarba pełnił  funkcję opiekuna naukowego studentów Politechniki Warszawskiej, którzy skonstruowali pierwszego polskiego sztucznego satelitę PW – Sat, wyniesionego na orbitę ziemską w dniu 13 lutego br. (sklejaliśmy model kartonowy tego satelity w skali 1:1).

 Spotkanie z dr Kotarbą, to kolejny punkt w bogatym programie przygotowań do łączności satelitarnej z ISS. Swoje spotkanie z uczniami naszej szkoły zatytułował „Jak działa satelita?”. Dowiedzieliśmy się z jakimi problemami  muszą uporać się  konstruktorzy satelitów; jak są one zbudowane; jak wynoszone są na orbitę; dlaczego nie spadają i jakie mają zastosowanie. Z dużym zainteresowaniem uczestnicy wysłuchali  relacji z postępu prac nad konstruowanym w Centrum Badań Kosmicznych pierwszym naukowym polskim satelitą BRITE – Lem, którego wierny model w skali 1:1 mieliśmy szansę nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć.

 Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Chętnie odpowiadały na pytania Gościa i same zadawały liczne pytania. Po tym niezwykle ciekawym spotkaniu, „arisowcy” poprosili dr Andrzeja Kotarbę o autograf  na zdjęciach z wykonanymi przez siebie modelami PW – Sat.

 Po spotkaniu w  szkole, grupa ARISS udała się do Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim na drugą część zajęć, podczas których wysłuchaliśmy kolejnego wykładu dr Andrzeja Kotarby, tym razem poświęconego obrazowaniu Ziemi ze stacji kosmicznej. Następnie, wysłuchaliśmy podsumowania Konkursu Informatycznego CYBORG.

 Kolejnym ciekawym doświadczeniem były zajęcia warsztatowe, poprowadzone przez dr Kotarbę, na które zaproszeni zostali uczestnicy Programu ARISS. Zajęcia poświęcone były specjalistycznym serwisom danych satelitarnych.

 Już 19 kwietnia br., będziemy mieli możliwość spotkania z Panem Rafałem Przybyłą, który podobnie jak dr Andrzej Kotarba, jest pracownikiem  Centrum Badań Kosmicznych PAN.

 

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: